Březen 2011

Svázaní pavučinou

31. března 2011 v 23:09 | Petr Hynek |  Články
Žijeme svázáni pavučinou.
To strach nás svazuje. Vlastní vinou...
Už tisíce, možná miliony let
nás ovládá strach.
Bojíme se všeho, i sami sebe.
Všichni vůdcové, vládci i politici
tohle velmi dobře věděli
a dokázali toho využít ve svůj prospěch.
Jen proto byli tak mocní a úspěšní.
Jen kvůli našemu strachu.

Ale přišla doba, kdy víc než kdy jindy
je potřeba přestat se bát.
Dát najevo svojí sílu.
Sílu ducha, lásky a víry.
To jsou vlastnosti,
které jsou dnešním vládcům cizí,
a tak nevědí, jak proti nim bojovat.
Jenom tak se dá vyhrát.
Jenom tak se dá změnit svět.

Nechejme očkovat poslance

30. března 2011 v 22:29 | Petr Hynek |  Články
Vzpomínáte si ještě na ten humbuk kolem ptačí a posléze prasečí chřipky? Jak nás všechna média strašila smrtí a jako samospasitelský lék nabízela vakcíny? Proč asi? A kolik neočkovaných lidí nakonec na tuto "pandemickou" nemoc zemřelo? Určitě ne víc než těch očkovaných a rozhodně mnohem, mnohem méně, než na obyčejnou chřipku. Jednalo se spíše o ojedinělé případy. Nicméně výrobce vakcín se napakoval. Víte, stačí mít pod palcem média, vytroubit do světa nějakou hrůzostrašnou novinu - lidi se rádi bojí - nabídnout lék a máte postaráno o dobrý kšeft.
Světová zdravotnická organizace (WHO) teď vyšetřuje zprávy z 12 zemí, které prohlašují, že očkování proti prasečí chřipce (H1N1) je odpovědné za způsobení narkolepsie - poruchy zahrnující extrémní chronickou únavu a tendenci usnout náhle a bez varování. Jedna zpráva z Finska například zjistila, že u dětí, které obdržely vakcínu proti prasečí chřipce, byla o 900 % větší pravděpodobnost vzniku narkolepsie než u neočkovaných dětí. Navrhuji, aby se nevyužité vakcíny použily pro očkování našich poslanců. Polovina z nich stejně v Parlamentu i Senátu pospává a pro druhou polovinu bude také lepší, když bude raději spát...
Nenechejme se strašit médii. Nevěřte všemu, co se píše. Chtějí jen vydělat na našem strachu. Nedejme jim šanci!

Japonská radiace a české mediální sračky

28. března 2011 v 21:59 | Petr Hynek |  Články
654 zemětřesení v Japonsku za 10 dní, to je smutná statistika, když k tomu připočteme ještě výbuchy v jaderných elektrárnách a radioaktivní zamoření vzduchu i moře v širokém okolí. Když se do Evropy vrátili z nedávné mise v Japonsku experti na atomovou energii, potvrdili, že by měli být evakuováni lidé do okolí 300 km od jaderné katastrofy. Ale obyvatelům v Japonsku i všem světovým médiím se řekne, že stačí okruh 20 až 30 km. Pod střechou jaderné elektrárny (!!!) se skladuje přes půl milionu tyčí vyhořelého jaderného paliva. Pokud by došlo k neřízené jaderné explozi, znamenalo by to katastrofu nejen pro Japonsko, ale doslova celý svět.
Proč neřeknou lidem v Japonsku pravdu? Proč média všem jenom lžou?
654 zemětřesení v Japonsku za 10 dní, desítky jaderných výbuchů, to je smutná statistika. Ale my v České republice vesele sčítáme obyvatele za více než dvě miliardy korun, což je v dobách krize zbytečný luxus, nehledě na nesmyslnost samotné akce. Ve světě se dějí zásadní věci, ale naše média nás krmí takovými informačními pomyjemi, jako třeba, že:
Bárta si kvůli kandidatuře připraví pláštěnku proti "kýblu nevoňavých věcí"
Nadsamec Rašilov: Ve čtyřiceti plánuje další děti
Vilhelmová po boku zajíčka jen kvete
Nová nemoc se jmenuje mobilní palec
Victoriiny silikony měly premiéru...
Ale dokud lidé budou tyto mediální sračky kupovat a číst, svět se nezmění. Není na čase se nad tím zamyslet a něco udělat? Cokoliv. Protože z malých rozhodnutí se rodí velké činy a velké činy mohou změnit svět. Pojďme do toho a nakopejme našim politikům i mediálním magnátům jejich tlusté zadky. Amen.

Slepý žebrák

27. března 2011 v 22:39 | Petr Hynek |  Články
Potkal jsem žebráka,
co chodil o slepecké holi.
Sám neměl nic,
však podělil se o cokoli.
A větrem, životem tak rozervané šaty,
skrývaly něco víc než tělo sešlé věkem.
Snad jen málokdy mu zbylo také na záplaty,
když smiloval se někdo nad člověkem.

Ten žebrák si nikdy nestěžoval,
vždy cítil vítr, Zemi, jak se točí.
On viděl víc než jenom sebe -
díval se na svět srdcem.
Chtěl bych mít jeho oči!

Hledání, hledání...

26. března 2011 v 17:29 | Petr Hynek |  Články
Někdy celý život hledáme místo, kde bychom byli šťastní. Jednoho to táhne do Afriky, jiný má za životní cíl Ameriku či Austrálii, někdo touží po horách, jiný po mořích a oceánech. Ale kdybychom si dokázali udělat pořádek sami v sobě, kdybychom zklidnili mysl a prohlédli, pochopili bychom, že šťastní můžeme být i tam, kde právě žijeme. Svět okolo i ten v nás vytváříme silou vlastních myšlenek, kladnou či zápornou energií vyzařovanou do okolí a ovlivňující náš životní postoj a zpětně i vztah ostatních lidí k nám. Žijeme v neklidné době, ale tato "neklidná doba" není nic jiného než odraz našeho vnitřního světa. Kéž bychom se dokázali zklidnit a našli štěstí a harmonii v sobě. Viděli bychom pak svět úplně jinýma očima. Očima vlastní duše.

Bojovníci srdce

26. března 2011 v 15:09 | Petr Hynek |  Citáty


Kráčíme po cestách dějin.
Hledáme Pravdu - a ona nepřichází.
Jdem´ tvrdě za svým,
a jako hrách když na zeď hází,
k zábleskům Pravdy jsme slepí, hluší.
Jdem´přes mrtvoly, drzí válečníci,
avšak pouze málokdo z nás tuší,
že Pravda není kořist.
Jen k bojovníkům pokorného srdce
přichází ona v tichu, nečekaně.
Kráčíme po cestách dějin
a jsou to všechno cesty Páně.

Chromý jelen

23. března 2011 v 22:19 | Petr Hynek |  Články
Dnes jen taková krátká úvaha na motivy knihy Chromý jelen (autor John Fire) o duchovním světě Siouxů. Indiáni velmi výstižně popisují rozdíl mezi "duchovními" lidmi v "civilizovaném" světě a tam u nich:

"Bílí lidé potřebují k tomu, aby se dostali do modlitební nálady, kostel, kazatele a varhany. Hodně věcí vás ale rozptyluje: kdo všechno v kostele sedí, jestli si ostatní všimli, žes přišel, obrázky na zdi, kázání, kolik máš dát do kasičky a jestli máš s sebou dostatek drobných.
Pro nás indiány je tu jen dýmka, země, na které sedíme, a otevřené nebe. Duch je všude kolem."

Možná bychom se měli porozhlédnout kolem sebe, kolik zbytečných věcí nám brání být více sami sebou. Hezký den všem.

Ústa jako slon a mozeček myší

22. března 2011 v 20:39 | Petr Hynek |  Citáty
Někteří lidé dokáží celé hodiny mluvit o tom, co pouhou minutu dělali.
Některým stačí pouhá minuta k tomu, aby popsali, co dělali celé hodiny.
Někteří lidé dělají a nepotřebují o tom mluvit.

Chrliči lávy slov
jen vlastní slova slyší.
Ústa jako slon,
však mozeček myší.

windows 2013

21. března 2011 v 22:29 | Petr Hynek |  Foto
Bez komentáře :-)

Mráz přichází z politiky

21. března 2011 v 20:39 | Petr Hynek |  Články
Přituhuje. Ale nemyslím tím počasí... Stačí se podívat na zprávy.
Ale každá zima jednou skončí a přijde jaro. A po každé noci přichází svítání.
Kdyby vás náhodou deptaly čím dál brutálnější zprávy na všech televizních kanálech a ve všech novinách, stačí udělat jediné. Neposlouchat a nečíst tzv. oficiální zdroje a raději si na internetu sami vyhledávat pravdivé informace. Dokud je to ještě možné. A hlavně věřit, že bude líp. A něco pro to dělat. Stačí maličkost každý den. Maličkosti se sčítají, dobré skutky se násobí.
Chtěl bych k tomu ocitovat mého oblíbeného autora J. M. Simmela:
"Nesmíš se nechat zdeptat, nesmíš myslet, že všechno bude jenom horší. Můžou tě zabít, můžou tě zničit, ale zvítězit nad tebou, to nemůžou. To nemůže žádný člověk na světě. Nikdy." (z knihy Mějte naději)

Budoucí svět je v nás

20. března 2011 v 21:59 | Petr Hynek |  Články
Jaký bude svět zítřka? My sami si vytváříme realitu kolem sebe. Je odrazem našeho vnitřního světa. Proto pokud na něco kolem sebe nadáváme, nadáváme především sami sobě. A to bolí.
Ještě asi nějaký čas potrvá, než lidé pochopí, že jedině oni sami mohou změnit tento svět, ve kterém žijí. Že politika není nutné zlo a ekonomika není jediný hybný motor tohoto světa. Ať si každý sáhne do svědomí, co pro tento svět mohl udělat pozitivního a neudělal, i když měl k tomu stovky nejrůznějších příležitostí. Až tohle lidé pochopí a budou v tomto duchu také jednat, teprve pak máme šanci zasloužit si lepší vládu, život a celý svět. Dřív ne. Ale jsem si jistý, že na to máme. Takže do boje, přátelé. Ale nemyslím tím války, jaké rozpoutávají mocensky i finančně nenažraní "představitelé" tohoto světa. Myslím dobrý, poctivý boj, jehož jedinou zbraní je láska.

Ukončete nástup, Noemova archa odplouvá

19. března 2011 v 21:39 | Petr Hynek |  Články
I přes všechnu tu nenávist ve světě, války, lhaní a pomluvy, mám radost, že přibývá těch, kteří chtějí znát pravdu, rozdávají lásku a pomoc ostatním a jdou cestou světla. Jsme na jedné lodi. Na lodi jménem Noemova archa... A voda začíná stoupat. Tak už si i vy ostatní konečně nastupte, přestaňte blbnout, nebo chcete čekat na další tsunami? Měli bychom se opravdu vzpamatovat, než bude pozdě. Čekat na další katastrofy si může dovolit jen šílenec. Ukončete nástup, Noemova archa odplouvá...

Také marnost může být krásná

19. března 2011 v 16:09 | Petr Hynek |  Články
Už několik dní prší, je nevlídno, sychravo, válčí se, ale ať nejsme jen negativní, přikládám aspoň něco pro potěchu oka.
Vyrábět biopaliva je zločin

19. března 2011 v 15:30 | Petr Hynek |  Články
Pěstovat potravinové plodiny, které se pak spálí jako pohonné hmoty, je zločinem proti lidskosti," prohlásil zvláštní zmocněnec OSN pro právo na výživu Jean Ziegler. Nicméně zločinci z EU chtějí do roku 2020 pokrýt biopalivy 10 % spotřeby pohonných hmot. To by se však energetické rostliny musely pěstovat na 70 % orné půdy, což by rozvrátilo evropský trh s potravinami.
A proč se v novinách nedozvíme pravdu? Protože stejní zločinci diktují médiím, o čem se psát bude a o čem ne. Platí novinářům za šíření lží!
Proč se nepíše, že na výrobu jednoho litru biopaliva je třeba 2500 litrů vody?
Proč se nepíše, že biopaliva škodí čtyřikrát víc než benzin a nafta?
Proč se nepíše, že zavedení biopaliv zvýšilo ceny základních potravin a spustilo v zemích Třetího světa potravinovou krizi?
Proč se nepíše, že pěstování "energetických plodin" jako kukuřice nebo řepka zahrnuje rozsáhlé uvolňování oxidu dusného, který je cca 300× horší skleníkový plyn než CO2?
Proč se nepíše, že množství zrna, použitého k naplnění nádrže většího sportovního automobilu ethanolem by pokrylo spotřebu jídla jednoho člověka rok?
Proč se nepíše, že probíhají jednání o dodávkách etanolu z Brazílie, kde je kvůli jeho produkci vypalována stále větší plocha amazonských pralesů?
Proč se nepíše že ze stejných důvodů se kácejí i pralesy jihovýchodní Asie a vymírají tisíce rostlinných a živočišných druhů?
Proč se nepíše, že k vyprodukování biopaliva je třeba více energie, než se získá jeho spálením a že vedlejším produktem je eroze půdy, znečištění a postupné vyčerpávání vodních zdrojů?
Ano, Evropská unie dotuje zločin, kterým je spalování potravin a i když sám Brusel vydal zprávu o škodlivosti biopaliv a přiznává, že škodí více než benzin a nafta, nikoho nenapadne toto šílenství zastavit. Ani jedna země se nepostaví na odpor. Dokdy budeme těmto zvěrstvům nečinně přihlížet? Zřejmě do té doby, než hladomor přijde i k nám. To už ale bude pozdě...
A co jsou vlastně biopaliva? Asi nejznámějším biopalivem není čistý řepkový olej, ale jeho metylester - tzv. bionafta, která se vyrábí chemickou reakcí oleje s metanolem a hydroxidem sodným. Lze ji připravit i ze sójového oleje. Druhým světově rozšířeným biopalivem je bioetanol, vyráběný z kukuřice nebo z cukrové třtiny.
Nejznámějším biopalivem je metylester vyráběný z řepkového oleje.

Mediální bordel v Japonsku i tady

17. března 2011 v 21:49 | Petr Hynek

Je to sotva hodinka, co jsem tady umístil článek "Věříte novinám" a shodou okolností jsem hned vzápětí narazil na níže uvedený odkaz. Jeden obyvatel Tokia se v něm rozčiluje, že místo pravdivých informací o jaderné apokalypse jim v televizi pouštějí zábavnou show a reklamu na levnou pizzu. V úterý jsem se tu pozastavoval nad něčím podobným - totiž že v Japonsku hoří jaderné elektrárny a na českém mainstreamovém rádiu běží pořad o vyholování podpaží. Zdá se, že média jsou všude stejná. Vždy záleží na tom, kdo je platí a co od toho očekává. Je to mediální bordel.
A tady je zmíněný odkaz na video z Tokia. Nemám, co k tomu dodat. Snad jen - můžete směle šířit dál...
Díky a držme jim i sobě palce...
Hezký večer. Petr


Věříte novinám? aneb Mediální okupace

17. března 2011 v 20:59 | Petr Hynek |  Články
O "českých" médiích si myslím svoje. Média v posledních deseti, možná více letech, nás už totiž neinformují, ona nás spíše formují... a to k obrazu svému, respektive jejich majitelů a jejich potřeb. Víte, že třeba naprostá většina českých novin patří zahraničním majitelům? Osobně tomu říkám mediální okupace. Léta jsem pracoval v novinách, kde existoval seznam lidí, o kterých se nesmělo napsat ve špatném světle. Ano, dřív se tomu říkalo cenzura.
Když jsem si předloni odhlásil předplatné MF Dnes, volal mi jejich pracovník z oddělení předplatného, proč končím. - "Protože neinformujete pravdivě. Protože často neinformujete vůbec." - "Hmm, já vím, dělám jen svou práci," pravil a zavěsil. Co dodat...

Mějte naději...

16. března 2011 v 20:49 | Petr Hynek
Dnes si mimořádně dovolím ocitovat mého oblíbeného autora J. M. Simmela, citát je z knihy Mějte naději:
"Za vším, co se děje, je nějaký druhý smysl."
A rád bych toto vzkázal všem, kteří přežili dramatické události v Japonsku. A hlavně bych chtěl ještě jednou zopakovat onen název knihy: "Mějte naději."

Japonsko a my

15. března 2011 v 22:09 | Petr Hynek |  Články
Ono se řekne - Nám se to nemůže stát. Zemětřesení ani tsunami jako v Japonsku tady v Čechách ani na Moravě nehrozí. Ale svět už dávno není klidným místem a nikdo z nás nemá ani tušení, co přijde zítra. Řekl bych, že ani meteorologové. A když sledujete zprávy a bydlíte pár kilometrů od jaderné elektrárny, hodně se vám toho honí hlavou. Chtěl bych věřit tomu, že to nikdy nebouchne. Ale to Japonci věřili taky.
Je zvláštní, že například vláda v Moskvě loni dala příkaz postavit několik STOVEK protiATOMOVÝCH bunkrů... A o podzemních bunkrech pro "vrchnost" v USA ani nemluvím... Vím, že co se stalo, co se děje a co se možná ještě bude dít, je hrozné. Ale děje se to na úrovni lidských těl a lidského myšlení. Důležité je zachovat si čistého ducha, toho zničit nelze ani radioaktivním zářením. A za lepší svět bojovat láskou a modlitbami. Možná to někomu přijde málo, ale věřte, že je to víc než nenávist a násilí.
V Japonsku řeší, co budou jíst, kde seženou pitnou vodu a kde rakve... A i v této pohnuté době se v komerčním českém rádiu zaobírají v hlavním vysílacím čase třeba tím, zda si ženy vyholují podpaží - A volejte nám a pište nám, vaše podpaží nás opravdu zajímá...! Ano, tak fungují česká (a nejen česká) média.
Přeji lepší zítřky nám všem.


Japonsko v nás

14. března 2011 v 22:09 | Petr Hynek |  Články
Asi nejsem sám, kdo v těchto dnech sleduje tragické události, ke kterým došlo v souvislosti se zemětřesením a vlnou tsunami v Japonsku. A asi se nenajde nikdo, komu je tato situace lhostejná. Měli bychom si uvědomit, že k podobné události může dojít kdykoli kdekoli okolo nás. Možná jste si všimli, že vzrůstající počet katastrof jako by odrážel stoupající napětí ve světě, který je zmítán nenávistí, válkou peněz a moci. Ale ať je za tento stav světa zodpovědný kdokoli, měli bychom si být plně a neustále vědomi toho, co je teď v této době nejdůležitější. Je to nenávist anebo láska? A KOMU ZVONÍ HRANA? My všichni se podílíme na realitě tohoto světa a každá myšlenka, každé slovo se počítá. Každým dnem, každou hodinou, každou minutou a každou vteřinou se může svět zásadně změnit. A my všichni jsme zodpovědní za to, jaký bude. My všichni.

Oka mžik

11. března 2011 v 21:59 | Petr Hynek |  Citáty
Z hlediska dějin Vesmíru
jsme pouhým zrnkem prachu.
Je proto naprosto zbytečné
denně se oddávat strachu.

Raději naplno užívat
každičký okamžik.
Život náš totiž uplyne
rychle jak oka mžik...

Směšný kolotoč

10. března 2011 v 21:50 | Petr Hynek |  Citáty
Dítě ukazuje svůj bezstarostný úsměv.
Dospívající chce oslnit tělem,
dospělý pak majetkem.
Stařec se vrací k úsměvu, i když už trochu bezzubému.
Jak směšný je to kolotoč.
A nikdo neoslní charakterem. Proč?

Berete "léky"? Děkuji, nechci!

9. března 2011 v 21:13 | Petr Hynek |  Články
Berete léky? Tak to vás lituju! Kdysi jsem taky věřil doktorům, než jsem se dozvěděl, co nám to vlastně dávají a kolik z toho mají od farmaceutického průmyslu procent. Kolikrá se na mne ani "lékařka" nepodívala a už psala recept na antibiotika, která právě v té době distributoři léků propagovali. A protože jsem člověk zvídavý, a novinář k tomu, mrknul jsem se na složení a vedlejší účinky. No a tady vám kousek z průvodního letáčku z krabičky jedněch obyčejných antibiotik s dovolením ocituji:

..."Tento lék se obvykle dobře snáší. Jen někdy se při jeho užívání mohou objevit nežádoucí účinky. V oblasti trávicího ústrojí to jsou nechutenství, nevolnost, zvracení, průjmy, záněty jazyka a dásní, křeče v břiše; nepřejdou-li do tří dnů, poraďte se s ošetřujícím lékařem. Mohou vzniknout i reakce přecitlivělosti, léková horečka, bolesti hlavy a kloubů, svědění a zčervenání kůže, kopřivka i kožní vyrážky nejrůznějšího druhu, kožní záněty a výrazná nesnášenlivost oslunění s nebezpečím vzniku puchýřů až rozsáhlejšího postižení kůže puchýři (ještě, že nesvítí slunce...). Ojediněle se objeví alergický zánět plic a dušnost, poruchy krevní, chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek nebo krevních destiček, drobná tečkovitá krvácení do kůže. Vzácné jsou poruchy jater provázené žloutenkou, snížení hladiny krevního cukru s třesy a pocitem hladu, poruchy ledvin z vysrážených krystalků léku anebo poruchy ledvin zánětlivého původu, může se objevit krev v moči. Ojediněle se mohou objevit podráždění až zánět mozkových blan, poruchy látkové přeměny, střevní záněty a zánět slinivky břišní anebo neurologické poruchy, přechodná krátkozrakost, poruchy chování, obtíže při udržování rovnováhy..."
Tolik citace a závěrem ze stejné krabičky ještě malé povzbuzení na závěr - cituji: "Při dlouhodobějším užívání tohoto léku, delším než 14 dní, se budete muset podrobit různým vyšetřením."

To jsou vyhlídky, že? Děkuji, antibiotika již asi sedm osm let neberu a je mi mnohem, mnohem lépe! Děkuji, odešel jsem včas...
A když na to přijde, u nás na Moravě máme na chřiku svařené víno s medem, střevní potíže zastaví rum a na ostaní je slivovica.

Doba zkracování

7. března 2011 v 20:58 | Petr Hynek
Je tady opět doba zkracování. Zkrátili nám prémie, pravomoci, dovolenou. Zkrátka nám zkrátili řetěz. Díky mobilu, internetu a letadlům se zkracují vzdálenosti. A teď se zkracuje i noc. A holky zkracují vlasy, letí prý mikádo. Hotové Postřižiny. Tak já zkrátím aspoň tento článek. Dobrou noc a nenechejte si ji ničím a nikým zkrátit...

Zima se loučí

6. března 2011 v 22:25 | Petr Hynek |  Foto
Dnes jen pár fotografií právě odcházející zimy. Je to hezké "odcházení", co říkáte?


Světlo & tma

5. března 2011 v 22:18 | Petr Hynek |  Citáty
Nejkrásnější světlo je to,
které dokáže prozářit tmu...
Kéž bychom to dokázali i my.