Duben 2011

Stát se člověkem

30. dubna 2011 v 0:39 | Petr Hynek |  Citáty
Člověk se stává člověkem teprve tehdy,
když přestane vnímat, poslouchat
a mít rád jenom sám sebe,
všimne si i ostatních a začne vnímat,
poslouchat a mít rád všechny a vše kolem něj.
Kéž by bylo na světě více opravdových lidí.

Až vstane anděl z popela

27. dubna 2011 v 22:39 | Petr Hynek |  Citáty


ČAS

26. dubna 2011 v 22:19 | Petr Hynek |  Citáty
Mít čas, to je lidské.
Žít bez hranic času, to je božské.
Nemít čas, to je ďáblova práce...

Jaderný útok na jižní Moravě

26. dubna 2011 v 17:39 | Petr Hynek |  Úsměvné - ze života
V souvislosti s jadernou katastrofou v Japonsku si dovolím malé odlehčení z jižní Moravy. Chroupají je tady snad všichni - jádra dýní. Soukromě tomu říkám - jaderný útok. "Chceš jádra?," zeptá se mě vinař ve sklepě, když si přijdu pro litr vína. Nechybí na žádné pořádné oslavě. Sušená, solená, uzená, pražená jádra dýní. Kráčím vinařskými uličkami a křupají mi pod nohama. Usměvavá prodavačka v zelenině se mně ptá, jestli jich nechci pytlík, jsou prý čerstvě vypražená. Jednou jsme jich na firemním večírku spořádali k vínu asi kilo a půl. Hotový jaderný útok. Možná by to bylo řešení pro celosvětový mír. Rozdat vůdcům světových mocností pytlíky pražených dýňových jader a vyzvat je k jaderné spolupráci...

Životní vítr

25. dubna 2011 v 22:39 | Petr Hynek |  Články
Často přicházíme na svět s jasnými plány. Ale stačí, aby zafoukal vítr jiným směrem a my se zakořeníme někde úplně jinde. Vyrosteme, rozkveteme, jsme plni nadějí. Dozrajeme. A znovu ty jasné plány. Jenže pak přijde opět ten vítr a........


Náhody neexistují

23. dubna 2011 v 22:39 | Petr Hynek |  Články
"To je ale náhoda," říká se, když třeba potkáte někoho známého na ulici. Nebo když otevřete knížku a právě na tom místě se píše o problému, který právě řešíte. Ve skutečnosti nic není náhoda, žádné setkání s člověkem, žádná událost, žádný děj. Vše má svoji příčinu, která vznikla ve vaší hlavě a ostatní už zařídily síly Vesmíru. A určitě ani to, že jste právě teď na tomto blogu, není náhoda. Budu rád, když se vám tu bude líbit, ale nebráním se ani kritice. Já věřím v lepší svět a cílem tohoto blogu je právě přispět k tomu, aby takový byl. Když budeme všichni mlčet a jen pasivně přihlížet, svět se nezmění. Ale šance tu je a my všichni můžeme udělat něco pro lepší budoucnost. Nic není náhoda. Na každém setkání, na každé události záleží a je jenom na nás, jak to vnímáme. Protože zítřek je odměnou za to, jak jsme naložili s dneškem.


Po ničem netoužím

22. dubna 2011 v 21:59 | Petr Hynek |  Citáty
Nic nejsem,
nic nežádám,
po ničem netoužím.
A přece mám všeho dosytosti.
Vzduch, který dýchám,
slunce je světlem mým,
a nebe s hvězdami zas peřinou.
Déšť sytí moje ústa žíznivá
a rostliny hlad zaženou.
Nic nejsem,
nic nežádám,
jen o jedno prosím -
ať šťastny jsou všechny bytosti.

Stejně nic nedohoníš...

20. dubna 2011 v 22:10 | Petr Hynek |  Citáty
Za ničím se nežeň.
Protože stejně nic nedohoníš.
Má-li ti být něco dopřáno,
Dohoní si tě to samo.

Šachovnice života

20. dubna 2011 v 21:49 | Petr Hynek |  Citáty
Politik, ta směšná loutka,
je pouhou figurkou v šachovnici
velkých hráčů světa.
Nehraješ dobře?
Stačí zaútočit koněm či věžkou
a rázem jsi mimo hrací plátno.
Jen opravdu velcí mistři vidí
těch pár desítek tahů dopředu,
a tak dokáží rozehrát
opravdu skvělé partie.
Skvělé partie pro sebe,
svůj prospěch, peníze a moc.
Ale je tady ještě jedna šachovnice
a tady se počítá každý,
ale opravdu každý
poctivý i nepoctivý tah.
O výsledku "hry" budeme informováni.
Někde tam nahoře. Nebo dole...

2012 a dál?

20. dubna 2011 v 21:29 | Petr Hynek |  Články
Celý svět dluží - ale komu?
Tak jo. Je třeba přiznat si pravdu. Čistou holou pravdu... Mnoha lidem začíná být jasno, že svět v tomto materiálním a ekonomickém pojetí nemá budoucnost a musí se nutně změnit. Totálně změnit. Nevím, jestli to bude hned toho 21.12.2012, jak tvrdí mnohé předpovědi, ale rozhodně to nebude trvat o mnoho déle. Proč? Prakticky všechny státy včetně těch nejvyspělejších (!) jsou už léta zadluženy a jejich dluhy stále více rostou. Komu tedy všichni dluží?? Amerika přiznala, že svoje dluhy již nikdy nebude schopna splatit. Ostatní státy (včetně ČR) raději mlčí. Krach dolaru, stejně jako následně Eura je na spadnutí. Německo a Francie veřejně mluví o vystoupení z EU. Pochopitelně - nechce se jim neustále dotovat slabší státy. Německo v tichosti připravuje vlastní měnu DM2. Ale o peníze půjde v novém světě až v poslední řadě. A to doslova.
Čistému vše čisté
Já se ale na všechny ty nevyhnutelné změny a nový svět docela těším. Jsem totiž optimistou a jsem přesvědčený, že podle zákona přitažlivosti se každému dostane to, jak celý život (celé životy) žil, tvořil a myslel. No a mně je dobře v přírodě a bez internetu, mobilu a auta si taky zvyknu. Dřív takové věci nebyly a lidé měli k sobě blíž. A že by měl jeden pomáhat druhému, to je snad samozřejmé. Každý dostal nějaký dar, nějakou schopnost, a to je dobře. Je správné využít tento dar nejen pro sebe, ale pro dobro všech. Je to snad špatná idea? Ano, ti, kteří si libují ve svém úspěchu, moci a penězích, si asi budou připadat jako v pekle, ale je to jejich rozhodnutí...
Nestarejte se příliš
Lidé jsou zmateni, banky bez peněz, do čeho investovat, "abychom neztratili"? Nad tím se musím spíše pousmát. "Nestarejte se příliš...", je psáno už v Bibli. Bůh dokáže nasytit své vyvolené. Investovat do čehokoli materiálního mi přijde scestné. A když, tak radím malou oplocenou zahrádku u vlastního domku, pokud možno s vlastní studnou a nezávislým topením. Když člověk dokáže žít skromně a vyjde s málem, nějak si vždycky poradí.

Stačí málo...

17. dubna 2011 v 23:00 | Petr Hynek |  Citáty
Někdy stačí jen málo -
a pochopíme velké věci.
Však často chceme od života moc -
a tak žijem´ uvězněni v kleci.

Tajemná ruka osudu

15. dubna 2011 v 21:59 | Petr Hynek |  Citáty
Máš velké cíle a plány -
to všechno tady dobudu!
Však zakrátko lížeš si rány
když tvoje plány změnila
tajemná ruka osudu...

Afriko, zůstaň Afrikou...

15. dubna 2011 v 21:29 | Petr Hynek |  Články
Věděli jste, že za revolucemi, které zaplavily letos arabské země, stály mj. i finance investované vládou Spojených států? Proč asi? Vůdci povstání v jednotlivých zemích prošli podle informací deníku New York Times americkým školením ve věcech, jako je práce s novými typy médií, sociálními sítěmi či vedení veřejných kampaní.
Je zde jasný záměr. Získat kontrolu nad nerostným bohatstvím, především ropou, a získat pro své zboží nové trhy. Pokud se podaří Afriku "demokratizovat" podle západního vzoru, mají kapitalisté vyhráno. Co na tom, že zničí tisíciletou historii, tradice a kulturu.
Cítím s Lybií a jen pevně doufám, že ti, kteří se proti ní postavili, nezničí definitivně její národní hrdost a bohatství, že nezlikvidují zemědělství a vlastní potravinové zdroje jako Evropská unie zlikvidovala u nás, že nepostaví své super a gigamarkety, jako se po "revoluci" začaly stavět u nás a téměř zlikvidovaly domácí výrobce i maloobchodníky. Cítím s Lybií. Máme hodně společného a já bych nejen této zemi, ale celé Africe moc přál, aby zůstala tím čím byla a je, aby zůstala Afrikou!

Životní derniéra

12. dubna 2011 v 22:19 | Petr Hynek |  Citáty
Až přijde velké finále,
ta smutná derniéra,
bude to finále bez ovací.
Asi se mnozí podiví,
až se Bůh zeptá,
jak žili jsme a proč jsme byli tací.

Už se perou...

11. dubna 2011 v 22:09 | Petr Hynek |  Články
Už se perou... O koryta. Tak se nám to v politice pěkně vaří. Pozornost médií se plně zaměřila na předávání obálek s údajnými úplatky p. Bárty v řádech statisíců a zatím nám pěkně potají a v pozadí vyrostl státní dluh na téměř miliardu a půl, přestože mnoho, mnoho voličů dalo hlas právě stranám, které slibovaly jeho snižování... . Ale o tom proběhla jen malinká krátká zprávička. Pan Bárta možná někomu peníze dal, možná ne, ale i kdyby dal, dal je ze svého podnikání. Ale státní dluh roste nám všem a chce se mi být sprostý... To máme skoro 150 tisíc na člena rodiny. Kolik vás je v domácnosti?
Tomu říkám odvést pozornost od podstatného. Ale pro vládu státní dluh zřejmě nikdy podstatný nebyl. No co, stejně nikdy nebudeme mít na to, abychom ho zaplatili, že? Ono to nějak dopadne...
Ano, ono to nějak dopadne. Ale mnozí se budou divit. A budou to hlavně mnozí ti, kteří se stále perou o ta stejná koryta vládnoucí moci a peněz. Jak říká s nadsázkou jeden můj známý - farář - Bůh jim žehnej :-) A jak říkáme my na Moravě - Tož na každů sviňu sa vaří voda.
Čas se zrychluje, události gradují a je čas se připravit na celosvětové změny, které zcela nepochybně a pro mnohé nečekaně přijdou. Ale ten, kdo se pere o koryto, asi toho času moc mít nebude. Nechejme je. Když dva se perou, třetí se směje :-)

Mozek

11. dubna 2011 v 14:29 | Petr Hynek |  Citáty
Je dobře známou skutečností,
že člověk využívá jen malou část svého mozku.
Když se však díváme kolem sebe,
kolik už jsme toho dokázali zničit,
zdá se, že je to až příliš...
Kdybychom využívali mozek
pro dobro lidstva a tohoto světa,
jistě by Bůh dal,
abychom využívali celou jeho kapacitu.
Ale on dobře ví, co dělá.
Až se lidstvo změní,
jistě se mu objeví zcela nové,
dosud netušené možnosti.

Z vinného soudku

9. dubna 2011 v 23:19 | Petr Hynek |  Články
Dnes trochu z jiného soudku. Z vinného soudku.

Na úvod jsem si vypůjčil tři citáty velmi známých osobností lidských dějin:
"Víno rozradostňuje lidské srdce"
Johann Wolfgang Goethe

K lidskému štěstí a k úsměvné pohodě
patří prostřený stůl, víno a přátelé"
Homér

"Znalost vína může být radostí
po celý život člověka"
Ernest Hemingway

A mohl bych uvést desítky, možná stovky dalších velikánů světové literatury, vědeckého života, malíře, skladatele apod. Proč právě víno ovlivnilo tolik osobností, že o něm pěli takové ódy, psali nádherná díla, skládali nadpozemsky krásné melodie? Protože víno povznáší lidského ducha, dává mu další rozměr, obohacuje všechny smysly a přivádí jej "do jiné dimenze". Mám na mysli samozřejmě umírněné pití, protože nadměrná konzumace čehokoli má spíše opačné účinky.
Před časem jsem měl na jižní Moravě návštěvu ze západních Čech. Samozřejmě jsme skončili ve vinném sklípku. A muž, který se poprvé v životě ocitnul v archivním sklepě s několika tisíci lahvemi, z nichž mnohé již zub času přikryl čarokrásnou plísní, zůstal stát v němém úžasu. Když opět nabral dech, řekl jedinou větu: "To je štěstí!"
Ano, přátelé, kolik smutných filosofů si po celý život marně lámalo hlavu, co je to vlastně ono štěstí? Možná, že nikdy ve svém myšlenkovém bádání nenašli čas na pohárek dobrého vína či dokonce návštěvu vinného sklípku. A naopak - kolik veselých filosofů se zrodilo právě tady, uprostřed vinorodé krajiny s jejím tajemným podzemím skrývajícím nejeden tekutý poklad?

A skončím jedním perským příslovím: "Nepijeme proto abychom upadli, ale proto, abychom se povznesli..."


Přestat být volem

9. dubna 2011 v 21:29 | Petr Hynek |  Citáty
Radost se skládá z maličkostí,
zbavit se návyků, zbytečných zlostí,
trochu se pousmát na ten svět kolem
a stát se člověkem - přestat být volem...

Štěstí je v nás

7. dubna 2011 v 22:49 | Petr Hynek |  CitátyNeberte si nic osobně...

6. dubna 2011 v 23:19 | Petr Hynek |  Články
Když vám někdo říká, že jste špatní, oškliví, tlustí nebo líní, nic si z toho nedělejte, to oni mluví o sobě! Když vám někdo řekne - Jsi tlustý - znamená to - Přibral jsem. Jsi líný - znamená - Do ničeho se mi nechce, ale když budu hodně mluvit, bude to vypadat, že toho i hodně dělám. Jsi starý - znamená - Mládí v hajzlu a mám strach ze smrti... A tak dále.
Neberte si nic osobně, všechno, co člověk říká a píše, jde jen a jen z něho samotného, je to obraz jeho myšlení, je to stav jeho duše. A vy jste v tomto jeho osobním příběhu pouze zrcadlo, do kterého mluví. Žijte svůj vlastní příběh se vztyčenou hlavou. A nikým a ničím si svůj osobní příběh nenechejte zničit. Oplácejte radostí, láskou a smíchem.

Ďáblovy pasti

5. dubna 2011 v 21:39 | Petr Hynek |  Téma týdne


Setkání s andělem

4. dubna 2011 v 21:49 | Petr Hynek |  Citáty
Některé lidi
potkáváme den co den,
a přesto nám jejich přítomnost
nedá absolutně nic.
Někoho potkáme v životě
jen jednou, jedinkrát.
Třeba jen na krátký okamžik.
A přece nás v té krátké chvíli
dokáže nesmírně povzbudit
a velmi obohatit.
Je to setkání s andělem...

Štěstí se musí jít naproti

2. dubna 2011 v 21:49 | Petr Hynek
Po velké námaze přichází většinou odměna. Třeba jen krátký okamžik štěstí, pro který se člověk neskutečně dlouho lopotí a často vyloží mnohonásobně více námahy, než mu poskytne druhá miska vah. Přesto pro takovéto okamžiky stojí za to žít a bojovat a vynakládat námahu, abychom jich dosáhli. Můžeme samozřejmě žít i bez námahy, můžeme žít bez ctižádostí, ale nečekejme pak od života nic zvláštního. To zvláštní a výjimečné nepřichází nikdy samo, ale musíme je pracně a dlouho dobývat. To je život. Ale zkus sjet na kole dolů z kopce, pokud jsi na něj napřed nevyšlapal...
(Z knihy autora tohoto blogu: Laciné dobrodružství)

Svět je plný bláznů

1. dubna 2011 v 21:19 | Petr Hynek |  Články
Svět je plný lidí.
Někteří z nich žijí za zdmi blázince,
Druzí před nimi.
Otázkou je, co je myšleno za zdí
a co je naopak před ní.
Kdybychom zbořili ty zdi,
Snad bychom ani nepoznali, kdo je kdo.
Svět je totiž plný bláznů.
Ale někteří na to mají papíry
a jiní ne...
(Z připravované knihy Blázen na kopci)