Z vinného soudku

9. dubna 2011 v 23:19 | Petr Hynek |  Články
Dnes trochu z jiného soudku. Z vinného soudku.

Na úvod jsem si vypůjčil tři citáty velmi známých osobností lidských dějin:
"Víno rozradostňuje lidské srdce"
Johann Wolfgang Goethe

K lidskému štěstí a k úsměvné pohodě
patří prostřený stůl, víno a přátelé"
Homér

"Znalost vína může být radostí
po celý život člověka"
Ernest Hemingway

A mohl bych uvést desítky, možná stovky dalších velikánů světové literatury, vědeckého života, malíře, skladatele apod. Proč právě víno ovlivnilo tolik osobností, že o něm pěli takové ódy, psali nádherná díla, skládali nadpozemsky krásné melodie? Protože víno povznáší lidského ducha, dává mu další rozměr, obohacuje všechny smysly a přivádí jej "do jiné dimenze". Mám na mysli samozřejmě umírněné pití, protože nadměrná konzumace čehokoli má spíše opačné účinky.
Před časem jsem měl na jižní Moravě návštěvu ze západních Čech. Samozřejmě jsme skončili ve vinném sklípku. A muž, který se poprvé v životě ocitnul v archivním sklepě s několika tisíci lahvemi, z nichž mnohé již zub času přikryl čarokrásnou plísní, zůstal stát v němém úžasu. Když opět nabral dech, řekl jedinou větu: "To je štěstí!"
Ano, přátelé, kolik smutných filosofů si po celý život marně lámalo hlavu, co je to vlastně ono štěstí? Možná, že nikdy ve svém myšlenkovém bádání nenašli čas na pohárek dobrého vína či dokonce návštěvu vinného sklípku. A naopak - kolik veselých filosofů se zrodilo právě tady, uprostřed vinorodé krajiny s jejím tajemným podzemím skrývajícím nejeden tekutý poklad?

A skončím jedním perským příslovím: "Nepijeme proto abychom upadli, ale proto, abychom se povznesli..."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 neti butka neti butka | Web | 9. dubna 2011 v 23:21 | Reagovat

víno nepijem, ale hrozno mám moc rada :)

2 malé srdce malé srdce | 10. dubna 2011 v 8:53 | Reagovat

S jakou velikou láskou píšeš o víně. Při nejbližší příležitosti si koupím nějaké kvalitní vínko a porozjímám:-) Mně víno vždycky připadalo tak nějak trpké jako sám život, ale po tomto článku ho zkusím lépe vychutnávat a možná bude můj duch unesený až do sedmého nebe:-)))

3 Petr H Petr H | Web | 11. dubna 2011 v 22:29 | Reagovat

[2]: No, jako šéfredaktor časopisu Vinař - sadař už něco o tom víně vím, ač jsem původem z Plzeňska :-) Trpké víno se možná prodávalo kdysi, dnes jsou k mání tak kvalitní vína, která opravdu povznášejí a dobře se při nich přemýšlí i tvoří, mám to vyzkoušené... Doporučuji nějaký Tramín nebo Rulandské šedé, nejlépe jako pozdní sběr či výběr z hroznů. To je skutečný zážitek všech smyslů ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama